Botoks denilen ürün islah edilmiş mikroplardan elde edilen bir maddeden ibarettir. Sinir sistemindeki iletimi durdurarak hedef organın kaslarını geçici süreyle(6-8 ay) çalışmaz hale getirerek etkisini gösterir. Bu nedenle  estetik cerrahiden genel cerrahiye nörolojiden ortopediye kadar geniş bir alanda kullanım alanı bulmuştur.

Mide kaslarının da geçici olarak felç edilmesiyle alınan besinlerin mideden barsağa aktarımının çok yavaşladığı tespit edilmiştir. Üstelik mide iç kısmından salgılanan açlık hormonlarının da salınımını engellediği için uygulanan kişilerde açlık hissi gecikmektedir. Uygulanan kişilerde alınan az bir gıdayla bile uzun süreli tokluk hissi sağlanmış olur. Neticede daha az kalori alınacağı için zayıflama süreci başlayacaktır. Bilinen ciddi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Uygulandığı andan itibaren 10 gün içinde etkisi maksimum seviyeye ulaşır.

Birçok kişinin obezite-şişmanlık seviyesi ameliyat olmayı gerektirecek kadar fazla olmadığından bu kişilerde özellikle tercih edilen bir yöntemdir. Yahut aşırı şişman bile olsa kişi ameliyat olamıyor veya olmak istemiyorsa uygulanabilir.

İşlem bir ameliyat olmayıp klasik mide endokopisi şeklinde yapılır. Midenin belirli noktalarına çok ince iğnelerle belirli miktarlarda botoks zerkedilir. Uygulama maliyeti oldukça düşük olup toplam 25 dakikada işlem sonlandırılmakta ve hastanede yatmak gerekmemektedir. Aynı gün işine dönmekte olan hastalar henhangi bir acı-ağrı hissetmezler. Birkaç gün hafif gaz şikayetleri ve şişkinlik dışında sorun olması beklenmez.

Ben hastalarıma bu yöntemin başarılı olması için beraberinde basit bir diyet te uygulamaktayım. Böylece yaklaşık 17 kilo kadar zayıflamak mümkün olmaktadır. Hastalarıma başarı oranının artması ve kendi kendini kontrol etmelerini öğretmek adına kalori takip sayacı programlarından birisini cep telefonlarına yüklettirip haftalık takip programına dahil ediyorum. Hastalarım önerdiklerime harfiyen uydukları takdirde hiç zorlanmadan ve açlık çekmeden 6-8 ay içinde hedeflenen kiloya ulaşmış oluyorlar.

Unutulmamlıdır ki başarılı bir kilo verme süreci sadece yapılan herhangi bir işlemle olamaz. Hastanın gönüllü olması ve sürekli doktoruyla işbirliği içinde olması şarttır. Tüm hastalarımın tez zamanda sağlıklı günlere kavuşması dileğiyle. Esen kalın

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir