Karın cildi oldukça elastik bir yapıya sahiptir. Hızlı kilo alıp vermeler, sık doğumlar kullanılan bazı hormonal ilaçlar ve genetik yatkınlık nedeniyle artan yağ dokusu karın cildi ve cilt yağ dokusunu aşağıya doğru çeker. Bazı kişilerde karın o kadar sarkar ki genital bölgeyi kapatır hatta dize kadar sarkan etekvari bir görünüm oluşmasına neden olur. Özellikle bayanlarda bu durum çok ileri seviyelerde gerçekleşebilir. Yaz aylarında deri katlantılarının arasına yerleşen mantar ve bakteriler yüzeyel mantar enfeksiyonlarına ve tekrarlayan cilt yaralarına neden olabilir. Üstelik ağır bir kötü kokuya neden olabilir.

Özellikle şeker hastaları gibi müzmin hastalıklarda yara iyileşmeleri sorunlu olacağından cilt enfeksiyonları cilt altına doğru ilerleyerek gangrenvari ağır tablolara yol açar.

Kozmetik yani dış görünüm olarak ta sarkan göbekaltı cilt kişilerde kendini itici bulmaya varacak psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu kişiler hem giyim kuşam konusunda zor durumda kalacaklar hem de topluma karışmaktan kaçınacak hale gelirler.

Tüm bu nedenlerden dolayı sarkan bu deri ve katlantıları cerrahi olarak düzeltilebilir. Bu ameliyata abdominoplasti-karın germe ameliyatı denilir. Karın germe ameliyatına karar verildiğinde var olan enfeksiyonları, şeker bozukluğunu tedavi ettikten sonra gerekli ölçümler yapılarak karın duvarında çizimler yapılır. Ameliyat kesisi değişiklik göstermekle birlikte uzatılmış yay şeklindedir ve çoğu zaman bu iz iç çamaşırı içinde kalır.Ameliyatta göbek altındaki bir kısım yağ dokusu ve cilt karın kaslarından ayrılarak çıkartılır. Genişlemiş karın duvarı tıpkı kumaş büzer gibi iç dikişlerle kısmen daraltılır. En sonunda yara uçları tekrar estetik olarak kapatılır ve göbek çukuru zarar verilmeden ciltte açılan yeni yerine ağızlaştırılır.

Ameliyat sonrası birkaç gün hastanede kalan hastalar daha sonra bazı özel önerilerle taburcu edilir. İşlem sonrası bir hafta kadar öne doğru eğik yürüyen ve düzenli pansuman yaptıran hastalar yaklaşık 3 ay karın  korsesi kullanır.

İşlemden 1 ay sonra hafif sporlara başlanabilir. Diyetisyen kontrolünde olması önerilen hastalar yukarda kısaca bahsedilen önemli sorunlardan tamamen kurtulabilirler.

Obezite cerrahisi sonrası karın germe ameliyatlarını da yüzlerce kez kendim yaptığımdan dolayı birçok hastada hastanın dahi bilmediği karın fıtıklarını da onarmış bulunmaktayım.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir