İnternet ve Sosyal Medya hayatımıza girdikçe bilgiye ulaşmak ta bir o kadar kolay olmakta. Ancak  yaratılış gereği zahmetsiz ve en işimize gelen bilgiyi almak ne derece doğru bir bakalım. Bilgi sunucular kasıtlı veya kasıtsız olarak çoğu kez insanların duymak istediklerini gerçek bir haber gibi yayınlarlar. Maksat reyting elde etmektedir. Bir kez yanlışı öğrendiğiniz zaman doğru bilgiye ulaşmak çok zor olacaktır. Meslek hayatımda hastalarımdan  duyduğum ve hastaları olumsuz etkileyen aşağıdaki bilgiler birçok hastanın hayat kalitesine kötü etkiler bırakmıştır. Parantez içinde doğrusunu hatırlatalım istedim.

1-Vitamini kabuğundaymış.. (Vitamin meyve- sebzenin heryerine dağılmıştır. sadece bazılarında kabuk altında veya kabukta yoğun olması önemsizdir. Unutmayın ki kimyasallar ve zehirler de kabukta birikir)

2-Bıçak vurulursa kanser daha kötüye gider..(zamanında ameliyat edilirse hayat kurtulur, iş işten geçtiğinde ise ameliyat önemini yitirir)

3-Aşılar kısırlık yapıyormuş..(Nüfus artış hızı öyle demiyor oysa. Aşılanma oranı dünya genelinde yüksek ama nüfus artışı tam gaz devam ediyor)

4-Antibiyotik olmadan ateş düşmez.(Oysa antibiyotik sadece bakteri denilen mikropların yaptığı ateşte etkilidir. Virüsler de ,romatizma da ateş yapabildiği gibi zehirlenmelerde, su kaybı da ateş yapar ve antibiyotik etkisizdir)

5-Kilo almamak için litre litre su içilmeli.(Susadığınızda su için lütfen. Gerisi fantezi)

6-Gluten kilo yapar.(Hayır fazla tükettiğiniz herşey kilo yapar)

7-Şekerim düştüğü için yemek zorundayım.(çok az insan için geçerli olsa da herkesin bahanesi budur nedense. şekeriniz düşüyorsa aralıklı olarak azıcık meyve yiyin)

8-Kahvaltıda ne isterseniz yiyin , Akşam yemeğinde yemeyin ( Hayır her istediğinizi yiyin ancak az yiyin)

9- Az yiyenin midesi küçülür. ( mideyi sadece ameliyat küçültür)

10-Hamileyim çok yemeliyim.( hayırrrr. doktorunuzun belirlediği kilo kadar almanıza izin verilmiştir.Fazlası bebeğe değil size göbek olarak kalacaktır.)

11-Ailemde herkes şişman onun için kiloluyum.(Genetik sadece metabolizma hızınızı belirler. Az yerseniz sorun yoktur.)

12-Yemekten sonra maden suyu içersek kilo almayız.(Yediğiniz sürece kilo alırsınız, hiçbir içecek bunu engelleyemez)

13-Düşünmek te çok kalori harcatıyormuş.(beyinde enerjiye ihtiyaç duyar ama düşünmek kilo verdirseydi tüm bilim adamları ve sıkıntısı çok olan insanlar düşünmekten zayıfçık olurdu.)

14-Bir ilaç varmış ne yerseniz yeyin hem ishal olmuyormuşssunuz hem de kilo almıyormuşssunuz.(külliyen yalan)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir