Fıtık; vücutta bulunan ve içinden organlar geçen doğal kanalların genişlemesi nedeniyle diğer organların buradan deri altına veya diğer boşluğa doğru yer değiştirmesidir. Bazan da ameliyat kesi yerinde yırtılma nedeniyle aynı durum da gerçekleşebilir.  soru cevap şeklinde bu hastalıkları açacak olursak

-Fıtıklar neden olur?

Karın içindeki organlar belli bir basınç altındadır. Eğer aşırı yük kaldırma, kabızlık, geçmeyen öksürük ve ıkınma gibi bu basıncı artıran durumlar oluşursa artan basınç nedeniyle organlar dışarıya doğru yer değiştirmeye zorlanacaktır. Kişinin şeker hastalığı, kas zayıflığına yol açan hastalıkları veya iyileşmeyi engelleyen bazı durumları varsa yine aynı durum oluşacaktır.

-Fıtık neden tedavi edilmelidir.?

Fıtık deliğine doğru yer değiştiren organlar vazifesini tam olarak yapamazlar. Bu organlar delikte sıkıştığı için şiddetli ağrılar, geçmeyen kabızlıklar, veya sıkışan organla ilgili ciddi sıkıntılara neden olur. Ayrıca kan dolaşımları bozulabilir ve ölümle sonuçlanabilen gangrenlere yol açabilir.

-Fıtık ne zaman tedavi edilmelidir?

Farkedildiği an bir cerraha başvurmalıdır. Çoğu zaman fıtığı başka bir hekim tesadüfen farkeder ve hastayı bilgilendirir. Henüz ciddi şikayet yapmamış seviyede olan bu fıtıklar ihmal edilmemelidir.

-Fıtık tedavisi nedir?

Fıtık oluşumunda bahsedildiği gibi genişlemiş olan delik veya yırtıklar sadece cerrahi bir işlemle daraltılıp normal haline getirilebilinir. Delik içinde sıkışan organ eğer zarar görmemişse normal işlevlerine devam edebilir. Eğer gecikilmiş bir fıtık ise bu organa ait onarım da yapılmalıdır. Deliğin daraltılması ve onarılması ile  yetinilmemeli ve fıtığın tekrar oluşmaması için sentetik veya doğal yamalar(mesh) konularak güçlendirilmelidir.

-Fıtık cerrahisi ağır bir ameliyat mıdır?

Önceleri tüm fıtıklar açık cerrahi denilen yöntemle kesi yapılarak onarılırken günümüzde bir çok fıtık kapalı teknikle üst düzey bir cerrahi ile onarılabilmektedir. Laparoskopik yani kapalı ameliyatlar birkaç delikten gerçekleştirlmekte bunun sonucunda daha az iz kalmakta, hasta bir gün sonra günlük işlerine dönebilmektedir. ayrıca kapalı fıtık ameliyatlarında ağrı yok denecek kadar az olmaktadır.

kapalı fıtık onarımı
fıtık türleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir