Genel bir bilim kuralı vardır; evrende hiç birşey kaybolmaz, sadece bir halden diğerine dönüşür. Bu basit kuralı hiç unutmamak gerekir. Yaratılış gereği her canlının hayati işlevlerini yürütmek için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji kaynağını dışardan almak zorundadır. Mutlak surette alınması gereken  en az enerji miktarına baz(temel) enerji miktarı denilir. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte aşağı yukarı kilonuz, yaşınız ve cinsiyetinizle orantılı olarak bir formülle kabaca hesaplanabilir. İnternet üzerinden birçok yerde BMH hesaplama diye aratıldığında ulaşabilirsiniz. Herhangi bir nedenle ihtiyaçtan fazla alınan her kalori harcanmadığı zaman vücutta mutlaka yağa dönüşecektir. O yüzden en iyi diyet ; kilo almamaktır..

Günümüzde birsürü diyet formülleri vardır ancak bir uzmandan yardım almak yerine kısa yoldan ve bedava  bilgiye ulaşmanın hazzıyla uygulanan bu diyetler çoğu kez başarısız olmaktadır. Çünkü her insan sadece kendisi ile aynıdır. Kişinin beden hızı, ek hastalığı iç organların durumu, yağlanmanın tipi, karaciğer ve pankreasın işleyişi vs vs bir sürü nedenden dolayı aynı diyet 20 kişi üzerinde uygulansa 20 farklı sonuç alınacaktır.  O yüzden başarılı ve kesin sonuç alınacak diyet ancak kontrollü diyettir.

Hastalarımın bir kısmı bana hangi diyeti önerdiğimi sorarlar. Verdiğim yanıt genellikle şudur; ”Sizinle birkaç gün zaman geçirmeliyim ki yeme tarzınızı ve hayat alışkanlıklarınızı bileyim”.. Elbetteki bu her zaman mümkün olabilen bir durum olmadığına göre hiç değilse aşagıda yazacağım hususlara uyabilirseniz uygulanan diyetten daha fazla sonuç alabileceğinizi temin ederim..

1- Öncelikle dürüst olun. Şöyleki herkes özellikle kadın hastalarım kilolarının kendi isteği dışında olduğunu iddia ederler. Bu iddialarla ancak kendisi gibi iradesi zayıf konu komşuyu veya arkadaşlarını ikna edebilirler. Amacımız madem zayıflamak öyleyse bahaneye yer yok. Geçin aynanın karşısına eski bir elbisenizi giyin etrafa taşan yağlarınızı görün ve kendinize seslice şişmanım diye seslenin. Ve şişman olduğunuzu her seferinde kendinize itiraf edin. yakın çevrenizden de bu hususta yardım bekleyin. Sizin sizi pohpohlayacak arkadaşa değil sizi kollayacak ve gerçekleri yüzünüze vuracak insanlara ihtiyacınız var.  Gücenik olmayın açık olun. Böylece şişman olduğunuzu ve obur olduğunuzu kabullenmiş olursunuz. Oburluğu kabul etmek başarılı diyetin ilk şartı sayılabilir.

2-Hiç bir gıda masum değildir. Her gıda belli bir kalori ihtiva eder. Ve siz bu kalorileri kabaca bilmek zorundasınız. mesela ortalama bir yumurta 70 kaloridir. 100 gram ekmek 400 kaloridir, 100 gr yağ (hangisi olduğu kalori açısından farketmez) 900 kaloridir. vs vs. Sanal ortamda bir sürü kalori sayacı uygulaması mevcut. Hangi gıda olursa olsun internet ortamında ne kadarının kaç kalori ettiğini çok rahat görebilir ve hesaplayabilirsiniz. İnsanın harcayamadığı yaklaşık her 7000 (yedi bin) kalori vücutta bir kilo yağ olarak depolanacaktır. Mesela vücut ihtiyacınızın günlük 1500 kalori olduğunu varsayalım. Siz eger o gün 2000 kalorilik gıda tükettiyseniz  500 kalori artmıştır. böyle devam ederseniz iki hafta sonra bir kilo almış olursunuz.

3- Armut dibine düşer misali ailede sizden büyüklere bakın ve fiziksel özelliğiniz en çok kime benziyorsa vucut yağ dağılımınız da onun gibi olacaktır. O yüzden bu hususu hep aklınızda bulundurarak olmak istemediğiniz bir vucut yağlanmasıyla en başından mücadeleye başlayın. Genç yaşlardaki kilolar sizi yanıltmasın. Orta ve ileri yaşlarda çok daha fazla kilo alacaksınız o yüzden yaş faktörünü gözardı etmeyin.

4-Neden çalışan veya çalışmayan herkes saat 12-13 arasını öğle yemeği vakti olarak kabul eder ki? Oysa kişinin yemek vakti acıktığı zamandır. Elbette kurumlar yemek için belli bir saat tayin edecektir. Peki acıkmadığınız halde sırf yemeğin tadına bakmak veya sosyal olmak adına neden yemekhaneye, mutfağa gidilir?? Arabanızın deposu dolu olduğu halde yakıt almıyorsanız , vücudunuzun ihtiyacı olmadığı halde neden yemek yersiniz ki? bu gibi soruları kendinize sorun.

5- Yanınızda her zaman sizden daha fit ve daha az kilolu insanları bulundurun. Böylece kendinizi hep zayıflamaya teşvik etmiş bulunursunuz. Unutmayın şişmanlık kimseye yakışmaz. Yanakların sevimli görünüyor olması onun sağlıklı olduğunu göstermez.

6-Genel olarak insanlar yemek hususunda üç türlü davranır. Büyük çoğunluk tıkabasacıdır ki bunlar lezzet farkı aramaksızın ısrarla yerler. Diğer grup sadece lezzetli bulduğu gıdaları az veya çok tüketirler. Ama en iyi davranış üçüncü grup insanın davranışıdır ki; onlar sadece lezzetli bulduğu gıdayı tadına varacak kadar yerler ki daima midelerinde boş bir alan bırakırlar. Böylece her zaman yeni lezzetlere yer bırakmış olurlar ve de kilo almazlar.

7-Dedikodulara güvenip diyetinizi bozmayın.Falanca aynı diyeti uyguladığı halde şu kadar zayıflarken siz zayıflayamıyorsunuz diye kimseyi suçlamayın. Onun hareket kabiliyeti ve vucut hızı sizinkinden elbette farklı olacaktır. En başından söylediğimiz gibi diyetler kişiye özeldir.

8- En başarılı diyet şu veya bu diyet değildir. En başarılı olanı en sürdürülebilir olanıdır. 3 ay hızlıca zayıflayacağınıza 2 yılda sizi dilediğiniz kiloya getiren diyet sizi daha mutlu edebilir. Bir çok hastamdan aslında zayıflamış olduğunu ancak hızlıca geri kilo aldığını duymuşumdur. Çünkü tek taraflı yapılan ve vücudu yoran bir diyet sağlıklı diyet değildir. İlk fırsatta vücut bunun acısını çıkartacaktır.

9-Her yaşa uygun ve herkes için yapılabilir bir egzersiz türü mutlaka vardır. Hastalık bahanesiyle kimisi yürüyemediğini, kimi yüzemediğini kimisi ise ağırlık kaldıramadığını iddia eder. Kısmen doğru da olsa yapamadığınız bir hareket yerine muhakkak yapabildiğiniz bir hareket vardır. Bu hareketi düzenli sayıda ve belli süreler içinde yaptığınız da zaten bunun adı spor olmuş olur.Sporsuz diyet asla ama asla kalıcı değildir.

10- Kilo verme konusunda  sayfalarca bilgi ve öneri sıralanabilir. Ancak bir tek öneri gerçekten uygulanırsa kesinlikle başarılı olabilirsiniz. Tek kelime ile bunun adı; İRADE dir. Gerçekten iradeli davranırsanız inanamayacağınız kadar başarılı olabilirsiniz. Benden söylemesi. 

 

 

Sağlıklı ve fit kalmanız dileğiyle ..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir