Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Doktoru Yardımcı Doçent Doktor Muhammet Kasım Arık, Çanakkale’de beklenenden daha fazla obez insan olduğunu söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Doktoru Yardımcı Doçent Doktor Muhammet Kasım Arık, Çanakkale’de beklenenden daha fazla obez insan olduğunu söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Doktoru Yardımcı Doçent Doktor Muhammet Kasım Arık, “Çanakkale’de şişmanlığın görülme sıklığı erişkin erkeklerde yüzde 21, yani her 5 erkekten bir tanesi obez erkek grubuna giriyor. Kadınlarda ise durum daha vahimdir. 100 kadından 43 tanesi şişman, bu şişman kadınlardan da yüzde 2’si morbid ebeziteye (hastalıklı şişmanlık) sınıfına girmektedir” dedi.

Obezitenin dünyada en yaygın hastalıklardan biri haline geldiğini, tıpkı kanser gibi yayıldığına dikkat çeken Arık, “Bundan 20 yıl evvel dünyada morbid obezite sayısı 200 milyon civarındayken, şu anda bu sayı 300 milyona ulaştı. Fast food gıdalar ve hareketsiz hayat obezitenin başlıca sebeplerindendir. Obezite kişinin normal olması gereken kilodan daha fazla olmasına denmektedir. Geliş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde sıklığı giderek artmaktadır. 10 yıl öncesine göre Türkiye’de de iki kat artış söz konusudur. Çanakkale’de de beklenenden daha fazla morbid obezite mevcuttur.

Çanakkale’de şişmanlığın görülme sıklığı erişkin erkeklerde yüzde 21 yani her 5 erkekten bir tanesi şişman erkek grubuna girmektedir. Kadınlarda ise durum daha vahimdir. 100 kadından 43’ü şişman, bu kadınlardan da yüzde 2’si, yani her 50 kadından biri de morbid obezdir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir