Anorektal hastalıklar, anüs (makat) ve kalın bağırsağın yaklaşık 10-12 santimetre uzunluğunda son bölümü olan rektumu etkileyen hastalıklara denir. Hemoroid, proktit, anal fissür, pruritis ani en sık karşılaşılan anorektal hastalıklardır. Halk arasında mayasıl olarak adlandırılan tüm bu hastalıkların birbirinden farklılıkları olup tedavisi ayrı bir özen gerektirmektedir.

Toplumda yaygın olarak görülen anorektal hastalıklar yani kalın bağırsak, rektum ve anal bölge hastalıkları tıp alanında özel bir kategori oluşturmaktadır. Her insanın hayatının çocukluk, askerlik, evlilik, gebelik gibi dönemlerinde mutlaka bir anorektal hastalıkla karşılaştığı bilinmektedir.

Hassas, ağrılı, özel kabul edilen ve kritik fonksiyonlara sahip bu bölgenin sorunlarının tanı ve tedavileri de zordur. Doğru tanı ve tedavi için bu alanda deneyimli ve özel ihtisas sahibi sağlık personeline, özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak bu alana odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır. Tedavinin doğru ve zamanında yapılması hem acıyı hafifletecektir hem de hastaların daha büyük sıkıntılarla karşılaşması engellenmiş olacaktır.

Ağrılı ve sıkıntılı bir anatomik alanda olması nedeniyle lütfen aşağıdaki şikayetler olduğunda bize başvurun.

-Makatta ağrı

-Makatta şişlik ve zonklama hissi

-Makattan kan gelmesi

-Dışkılamada sonradan başlayan zorluklar

-Makat veya makat kenarından akıntı olması

-Makat çevresinde kaşıntı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir