Kanser tedaviniz sizin için neyin iyi olduğuna bağlı olacaktır. Bazı kanserler cerrahiye daha iyi yanıt verirken, diğerleri kemoterapi veya radyoterapiye daha iyi yanıt verirler. Hangi kanser türüne sahip olduğunuzu bilmek, hangi tedavinin sizde en iyi sonuca yol açacağını öğrenmenin ilk adımıdır.

Kanseri vücuttan çıkarmak için cerrahi kullanılabilir. Doktor ayrıca kanserin etki ettiği vücut bölümünün tamamını veya bir kısmını çıkarabilir. Meme kanserinde, memenin bir kısmı (veya tamamı) çıkarılabilir. Özellikle zamanında teşhis edilen kanserlerde organın tamamını değil sadece bir kısmını alabilmek ve kanserden kurtulmak mümkündür. Meme gibi cinsiyet belirleyici organlarda bu çok daha önemlidir. Maalesef ülkemizde kansere bıçak vurulmaz diye yanlış bir inanış vardır . Bunun sonucunda birçok hasta hayata erken veda etmektedir. Doğrusu şu olmalıdır ki; bazı hastalıklarda cerrahi, tedavi olarak kullanılmaz. Örneğin, lösemi benzeri kan kanserlerinin en etkin tedavi yolu ilaçlardır.

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için ilaç kullanılmasıdır. Bazı kemoterapiler damar yoluyla (iğne ile damar içine) verilirken diğerlerinde yutmanız için haplar verilir. Kemoterapi ilaçları vücudun neredeyse her tarafına ulaştığından yayılmış olan kanserler için uygundur.

Kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için ışın tedavisi deilen radyasyon da kullanılır. Bu tedavi tek başına veya ameliyat ya da kemoterapi ile birlikte kullanılabilir. Radyasyon tedavisi röntgen çektirmek gibidir. Tedavi, bazen radyasyonu uygulamak için kansere bir “tohum” yerleştirilerek verilir.

Sizler için en doğrusunu gelin ekip olarak birlikte verelim. Unutmayın kanser değildir öldüren, geç kalmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir